Září 2011

Oslava požárního sportu v Hrabišíně.

11. září 2011 v 17:29 | Milan |  Články do novin
Krásným požárním sportem se mohl značný počet diváků bavit na závěrečném vyhodnocení "Soutěži mistrů" v sobotu v Hrabišíně. Na této soutěži, která již nebyla poznamenána nervozitou boje o body, se zúčastnilo nejlepších 11 družstev mužů, 7 družstev žen a 11 družstev veteránů z konečné tabulky Holba Cupu. Tato soutěž probíhá dvoukolově a je osazena překážkami pro větší atraktivitu pro diváky.
V prvním kole v kategorii mužů se ukázal v nejlepším světle domácí Hrabišín, kterému se sice nepodařilo obhájit po desáté vítězství v Holba Cupu, ale přesto toto družstvo prokázalo své umění. Prvé kolo zakončilo časem 16,60 a ujalo se vedení. Značně mu konkuroval vítěz Holba Cupu pro rok 2011, družstvo Nemrlova, které dokončilo za 16,89. Konečně na třetím místě se umístily " mladé pušky" z Hrabové za 16,92.
Hned za muži se prezentovala děvčata. I zde se prokázaly kvality vítězek Holba Cupu, družstva Rájce, které dokončilo za 22,04 vteřin. Hned za nimi se umístilaLesnice I za 24,17. Na třetím místě pak taktickým výkonem skončila Chromeč za 24,47.
Veteráni pak předvedli, že pole startujících je velmi vyrovnané. Nejlépe se dařilo Bohuslavicím, které dokončily za 22,13. Na druhém místě skončila Hrabová, která dosáhla času o setinu horším/22,14/. Třetí pak skončil Sudkov za 22,52.
Druhé kolo zahájili veteráni. V tomto kole se nejlépe dařilo Sudkovu, který dokončil za20,99 vteřin. Přiblížila se mu Hrabová, která svůj pokus dokončila za 21,19. Třetí pak skončily Bohuslavice, které tentokrát dosáhly času 21,34.
Celkově pak zvítězila na Soutěži mistrů Hrabová před Bohuslavicemi a Sudkovem.
V kategorii žen se druhé kolo odehrávalo pod taktovkou Hrabové, která dosáhla času21,36. Přiblížila se jí Chromeč /22,18/ a Lesnice I/22,65/. Celkově tak překvapivě zvítězila Chromeč před Lesnicí a Rájcem.
V kategorii mužů se dlouho nedařilo startujícím družstvům vypořádat s nástrahami tratě. Přece však v závěru přišly velmi dobré výkony. Postaralo se o ně především družstvo Bohuslavic, které dokončilo druhé kolo za 31,78, Hrabišína / 31,06/ a především Hrabové /30,76/. Celkově tak zvítězil Hrabišín před nastupující generací z Hrabové a Bohuslavicemi.
V závěru soutěže pak byl vyhlášen vítěz Holba Cupu pro rok 2011 v kategorii mužů, družstvo Nemrlova, v kategorii žen družstvo Rájce a v kategorii veteránů družstvo Bohuslavic. Všechna družstva byla odměněna poháry a věcnými cenami, díky sponzorům Holba Hanušovice, DLNK Šumperk, Autoservis Renault Kubíček, Hasičské vzájemné pojišťovny a dalším, velmi hodnotnými, které družstva převzala z rukou starosty OSH Šumperk ing. Josefa Ošťádala a ředitele Velké ceny JUDr. Milana Churavého.


Tragédie v Rusku. Při havárii letadla zahynuli tři čeští hokejoví reprezentanti.

9. září 2011 v 8:19 | ČTK/AP
Letecká tragédie se stala v Rusku, kde se zřítil stroj s hokejovým týmem Lokomotiv Jaroslavl. Na palubě byli i tři čeští hráči Karel Rachůnek, Josef Vašíček a Jan Marek. Podle posledních zpráv přežili pouze dva lidé - jeden z hráčů Alexandr Galimov, který bojuje o život v nemocnici, a člen posádky. Letadlo mířilo do běloruského Minsku k úvodnímu duelu nové sezóny Kontinentální hokejové ligy, která startuje právě ve středu. Úvodní zápas mezi Ufou a Mytišči byl v první třetině přerušen.

Letadlo Jak-42 se zřítilo během vzletu už ve výšce 500 metrů nedaleko Jaroslavle, následně začalo hořet. Část trupu letadla měla skončit v přilehlé řece, na místě zasahují hasiči a záchranáři.

Na palubě mělo být 45 lidí i s posádkou. Na místě nehody se zatím našlo 36 mrtvých těl. Přežít měli s těžkými zraněními dva pasažéři. Podle nepotvrzených informací byla příčinou havárie kolize s anténou letištního majáku.

V klubu Lokomotiv působili i tři čeští hokejisté. Josef Vašíček hrál v jeho dresu už několik let, dvaatřicetiletý obránce Karel Rachůnek se do týmu vrátil před loňskou sezónou. O rok mladší útočník Jan Marek přestoupil do Jaroslavle teprve před několika týdny.

"Máme bohužel z ruské strany potvrzené informace, že všichni tři čeští hráči do letadla nastoupili. Víc nejsem schopen k takové tragédii říct," prohlásil Robert Spálenka, jenž zastupoval Marka.

"Je to strašná zpráva, ale bohužel byli všichni tři čeští hokejisté na palubě," přiznal Vladimír Vůjtek mladší, který zastupoval Josefa Vašíčka. Vůjtkův otec navíc ještě na jaře Jaroslavl trénoval. "Mluvil jsem o tom teď s tátou a je z toho úplně vyřízený, znal prakticky všechny hráče, kteří letěli," doplnil.

Čeští hráči na palubě
Jan Marek
Útočník se narodil 31. prosince 1979. V Rusku působil od roku 2006, kdy oblékal dres Magnitogorsku. Za něj hrál čtyři sezóny, pak nastupoval za moskevské CSKA či Mytišči. Do Lokomotivu přestoupil před několika týdny. Zkušený forvard patřil i k oporám reprezentačního týmu, v jehož dresu odehrál 85 utkání a vsítil 25 branek, loni se radoval z titulu mistra světa. V Česku Jan Marek působil v pěti týmech, začínal v Jindřichově Hradci, hrál také v Olomouci, Třinci, Opavě a pražské Spartě.
Karel Rachůnek
Obránce se narodil 27. srpna 1979. Poprvé hrál extraligu v roce 1997 ve Zlíně. V tomto roce byl taktéž draftován na 229. Místě Ottawou. Rachůnek hrál poté i v NHL za Ottawu, NY Rangers, New Jersey. V Rusku působil v Dynamu Moskva a v Jaroslavli, kde také fungoval jako kapitán. Na světovém šampionátu se stal v roce 2010 s českou reprezentací mistrem světa. Do podvědomí výrazně vstoupil gólem osm sekund před koncem semifinále se Švédskem, kdy srovnal skóre. V národním týmu byl i na šampionátu v Bratislavě 2011, kde pod trenérem Aloisem Hadamczikem vybojoval třetí místo.
Josef Vašíček
Útočník začal s hokejem v Havlíčkově Brodě. Sezóny 1996/97 a 1997/98 odehrál ve Slavii Praha. Potom odešel do zámoří, kde se postupně probojoval do sestavy Caroliny. S Hurricanes získal v ročníku 2005/06 Stanley Cup. Hokejista s číslem 63 poté ještě v NHL oblékal dres Nashvillu a New York Islanders. Od sezóny 2008/09 hrál za Jaroslavl. Od roku 2003 oblékal i národní dres, s nímž získal v roce 2005 zlatou medaili.

Podle ruské agentury ITAR-TASS byli na palubě letadla i všichni legionáři. Kromě českých hráčů působí v kádru i Slováci Demitra, švédský brankář Liv a řada ruských reprezentantů. Web slovenského deníku Nový čas už napsal, že mezi oběťmi je i slovenský útočník Pavol Demitra.

Jediný hráčem, který pád letounu přežil, byl podle ruských médií Alexandr Galimov, který byl převezen v kritickém stavu do nemocnice. Galimov měl mít popáleniny na 80 procentech těla a již po převozu byl v kritickém stavu. Šestadvacetiletý hráč bojuje o svůj život, podle některých informací těžkým zraněním již podlehl. Druhým mužem, který nehodu přežil, byl palubní inženýr Alexandr Sizov.

Společnost Jak-Servis, s jehož charterovým letadlem hokejisté spadli, nebyla vůbec bezpečná. Podle Evropské agentury pro leteckou bezpečnost (EASA), která prováděla zevrubnou kontrolu v letech 2008 a 2009, byl Jak-Servis nejméně bezpečnou společností ze všech 35 hodnocených aeroliní.

Podle agentury Interfax byl letoun v provozu od roku 1993 a technické osvědčení mu mělo vypršet v říjnu.

Prezident KHL Alexandr Medveděv už reagoval na tragickou zprávu tím, že úvodní zápasy nového ročníku soutěže začnou minutou ticha. Zároveň ujistil, že podpoří hokej v Jaroslavli. "Uděláme vše pro to, aby hokej na nejvyšší úrovni v Jaroslavli pokračoval, byl to jeden z nejsilnějších týmů v KHL," řekl.

Klub již vyjádřil upřímnou soustrast rodinám zabitých. "Truchlíme s vámi," napsal klub podle listu Gazeta na svých oficiálních stránkách, které ale pod náporem návštěvníků zkolabovaly.

Účast vyjádřil také prezident Ruské hokejové federace Vladislav Treťjak. "Vyjadřujeme soustrast rodinám obětí a klubu. Budeme se snažit najít příčiny tragédie, samozřejmě pomůžeme rodinám, hokej v Jaroslavli není mrtvý," řekl.

Na palubě byli podle ruských médií:
Trenéři:
Brad Mc Crimmon (Kan.)
Igor Koroljov
Alexandr Karpovcev
Nikolaj Krivonosov
Jorma Valtonen (Fin.)
Brankáři:
Stefan Liv (Švéd.)
Alexandr Vjuchin
Obránci:
Karel Rachůnek (ČR)
Pavel Tarchanov
Robert Ditrich (Něm.)
Karlis Skrastins (Lot.)
Michail Balandin
Vitalij Anikejenko
Marat Kalimulin
Jurij Uričev
Ruslan Saley
Útočníci:
Jan Marek (ČR)
Josef Vašíček (ČR)
Pavol Demitra (SR)
Alexandr Galimov
Daniil Sobčenko
Ivan Tkačenko
Alexandr Vasjunov
Genadij Čurilov
Nikita Kljuchin
Alexandr Kaljanin
Sergej Ostapčuk
Arťom Jarčuk
Alexandr Romanovskij
Andrej Kirjuchin

Vítězství mužů z Nemrlova a žen z Rájce.

4. září 2011 v 19:08 | Milan |  Články do novin
V sobotu dne 3. 9. 2011 a v neděli dne 4. 9. 2011 se odehrály poslední dva závody Holba Cupu v požárním sportu. Tentokrát v Postřelmůvku a Ráječku.
V sobotu se do Postřelmůvku sjelo celkem 31 družstev mužů a 12 družstev žen.
V kategorii mužů se domácímu Postřelmůvku příliš nedařilo, dosáhl čas20,65 vteřin a vědělo se, že s účastí v prvé desítce to bude hodně ožehavé. Hned z počátku soutěže nasadila čas Dolní Libina/17,60/ a tento vydržel na čele až do konce. Nemrlov mohl již v sobotu potvrdit svoje celkové vítězství. Taktickým výkonem dosáhl času 17,66, umístil se na druhém místě a již v sobotu slavil. Čekalo se, zda družstvo Hrabišína I se ještě pokusí zdramatizovat situaci. Svůj pokus rozběhl s velkým nasazením, avšak jedna chyba znamenala hodnocení neplatným pokusem. Velmi dobrým výkonem se prezentovala družstva Bohuslavic /17,91/ a Pavlova /17,94/.
V kategorii žen bylo již před tímto závodem prakticky rozhodnuto. Jako jsme již v poslední době zvyklí, nejlépe se dařilo opět družstvu z Nové Dědiny, které dosáhlo času 19,18 vteřin. Tentokrát se jí nejblíže přiblížil Kolšov časem 19,45. Třetí pak skončily Troubelice časem 19,71. Děvčata z Rájce nikam nespěchala a pojistila si své umístění časem 20,77 a získala tak potřebných 6 bodů.
V neděli pak bylo nutno při veliké účasti družstev / 46 mužů a 12 žen/ rozluštit několik tajenek. Především kdo doplní již jistých 9 družstev mužů na Soutěži mistrů a dále kdo ještě bude mít právo pořádat soutěž Velké ceny příští rok. Pokud jde o výsledky soutěže, tentokrát se silně projevila účast " zahraničních" družstev. Přesto však se tentokrát nejvíce zadařilo Hrabišínu I, který si na závěr seriálu spravil chuť velmi dobrým časem 15,16 a zaslouženě zvítězil. Rovněž Nemrlov prokázal velmi dobrou formu, dosáhl času15,30 a umístil se na 2. místě. Třetí pak skončily Domamyslice časem 15,56. V klání o prvou desítku mezi sebou bojovalo Kolšov, Postřelmůvek, Hrabišín II, Bludov I a Zvole.Kolšov dosáhl nepříliš dobrého času a jako první z této soutěže vypadl. Ani Postřelmůvek nepředvedl nic převratného a tak zaútočil Hrabišín II /16,43/. Zdálo se, že by to mohlo stačit, zejména poté, co Bludov I svůj pokus nedokončil. Až teprve černý vzadu, družstvo Zvole /15,84/, rozhodlo. To však za výrazné pomoci Hrabové II a zejména Dolních Studének, kteří odsunuli Postřelmůvek na dvacátou pozici. V soutěži o pořadatelství byla tentokrát šťastnější Chromeč. Ta sice dosáhla času 23,73 a v soutěži nebodovala, avšak její náskok ze soboty nakonec o jeden jediný bod stačil. Dolní Studénky nakonec zabojovaly, dosáhly času 16,88, ale o jediný bod sezonu nezachránily.
V kategorii žen zase stará známá písnička. Čas nasadil Rájec /18,94/, dlouho vedl, avšak po nástupu družstva Nové Dědiny bylo nejinak. Děvčata dosáhla času 18,28 a zaslouženě zvítězila. Pokolikáté už? Třetí místo pak obsadily Troubelice /19,11/.